PRZEDPREMIEROWO "Velveteen Youth" Karolina Kasprzak - Dietrich

 Cześć!

Przychodzę dzisiaj do was z przedpremierową recenzją najnowszej książki Karoliny Kasprzak - Dietrich. Premiera już za tydzień, czyli 20.08.2021. Zapamiętajcie tę datę, bo książka jest warta poświęconej jej uwagi. To moja trzecia przeczytana książka autorki i wiem, że na pewno nie ostatnia. Z książki na książkę widać jak Karolina się rozwija i tym razem wysoko sobie postawiła poprzeczkę przed kolejną historią.

"Velveteen Youth" 

Karolina Kasprzak - Dietrich


Muszę powiedzieć, że z czymś takim raczej się nie spotkaliście. Autorka serwuje tu niezły armagedon - zaczynamy od historii małej kilkumiesięcznej Helgi, córki geja, która znika w tajemniczych okolicznościach i już nie wraca... Poza tym mamy tu kilka ciekawych postaci, m.in. słaba psychicznie Kaśka, która po traumatycznym i wyniszczającym związku z Piotrem próbuje stworzyć relację ze swoim terapeutą Karolem. Daria, kolejna kobieta porzucona przez Piotra, leczy rany w ogromnej ilości spożywanego alkoholu. Matka Piotra, kobieta, która martwi się tylko i wyłącznie o własny tyłek, ukrywająca wszystkie brudy pod dywanem by tylko ludzie nie gadali nic złego o niej i rodzinie. Policjant wdający się prawie w romans z Olą, która ewidentnie ma coś na sumieniu i próbuje wybadać teren czy coś jej może grozić. To tylko nieliczne osoby, ale za to wąski krąg wokół którego to będzie działa się cała akcja. I nareszcie sam Piotr, którego imięczęsto padało. Człowiek, który nie cofnie się przed niczym by osiągnąć swój cel, na każdego ma jakiegoś haka czy to zdjęcia czy filmy. Sam jednak ukrywa wiele tajemnic, szczególnie swoją orientację, ponieważ jest gejem. Gdy zostaje brutalnie zamordowany, policja jest w szoku, ile tajemnic skrywał ten mężczyzna, który mimo wszystko ponoć był bardzo lubiany, brał udział w akcjach charytatywnych i nie było o nim nigdzie złego słowa. Piotr nawet po śmierci nie daje spokoju osobom, które dokonały z nim czegoś okropnego. Zaczyna się walka o przetrwanie, każdy boi się o siebie i próbuje jak najlepiej wyjść z tej trudnej sytuacji.

Czy wszystkich dopadnie sprawiedliwość? Co tak naprawdę stało się z małą Helgą? Kogo tak naprawdę kochał Piotr i jak niszczycielskie było to uczucie? Kto najbardziej na tej miłości stracił?

" - Te trzy szóstki zrobią swoje, nie ma zbrodni doskonałej, pamiętaj, koniec zabawy. Każdy za swoje odpowie. Karma wraca!"

Autorka sprytnie kierowała czytelnikiem, by do końca zastanawiać się kto był zabójcą Piotra. Przyznaję, nie wiedziałam niemal do ostatniej strony, póki się nie ujawnił. Nawet nie pomyślałam o tej osobie. 
Początek książki może wydawać się chaotyczny, ale jest konieczny by zrozumieć dalsze działania osób we wszystko uwikłanych. 

" Jeżeli nie masz miłości w życiu, nie żyjesz zgodnie z rytmem twojego serca, nigdy nie zaznasz spokoju."

Co ja będę dużo mówić! Po prostu zostałam porwana i pochłonięta w całości w wir tej historii. Sidła zła i dzikiej namiętności nie chciały mnie wypuścić. I bardzo dobrze! Co strona to byłam w coraz większym szoku i pod wrażeniem całej fabuły. Tajemnice wyskakiwały i bombardowały mnie nienawiścią i cierpieniem, bo za szczęściem jednych, krył się ból drugich... Władza ma swoją cenę...

Wielowątkowość sprawiła, że nie zaznałam nudy. Każda nowa odkryta tajemnica prowadziła do kolejnej, a to z kolei upewniało mnie jak bardzo pokręconym człowiekiem był Piotr. I jak wielu osobom niemal spadał z głośnym hukiem kamień z serca. Nikt nie ukrywał już, że go nie lubił. Komu więc tak bardzo zależało na jego śmierci? To nie jest łatwa zagadka do rozwiązania. Za dużo osób ma za wiele do stracenia, życie na wolności wygrywa z czystością sumienia, a gdy przesłuchiwani nabierają wody w usta udając, że nawet nie pamiętają i nie wiedzą o co chodzi, utwierdza policję tylko w tym, że za morderstwem kryje się jeszcze jeden wielki sekret, za który ktoś jeszcze powinien odpowiedzieć.

Polecam tę nietuzinkową, nieprzewidywalną i pełną tajemnic książkę. Spędzony przy niej czas da wam wiele do myślenia. Pokaże jak łatwo można manipulować ludźmi, jak po trupach ludzie wspinają się po szczeblach kariery, jak silny jest strach o własne życie i ile możemy poświęcić by mieć trochę prowizorycznego spokoju. Tylko jak długo można żyć w codziennym napięciu i zamartwianiu się czy nasz sekret ujrzy kiedyś światło dzienne?

Dziękuję wydawnictwu Novae Res za egzemplarz do recenzji.
Czytaliście książki autorki? Może macię w planach tę pozycję?

Opis:

Jeśli raz pozwoli się na zło, ono wraca, by zebrać kolejne żniwo…
Na obrzeżach Gniezna policjanci odkrywają zwłoki Piotra Nowaka, znanego i powszechnie szanowanego urzędnika, zamordowanego w brutalny sposób. Sprawę prowadzą komisarz Michał Fuks oraz psycholog policyjny Jan Witold. Z każdym dniem staje się jasne, że ujęcie zabójcy będzie znacznie trudniejsze, niż zakładali oni na początku. Nowak najwyraźniej nie był wzorem do naśladowania: w jego życiorysie policjanci odkrywają szantaż, gwałt, pranie brudnych pieniędzy, porwanie dziecka, gejowskie układy, a wszystko to pod przykrywką luksusowego stylu życia. Podejrzanych przybywa niemal tak samo szybko, jak pytań bez odpowiedzi. Czy orientacja seksualna denata ma związek z jego śmiercią? Jak wiele osób zginie, nim uda się dotrzeć do prawdy? Ile jest w stanie zapłacić człowiek, by ukryć przed całym światem swoją prawdziwą twarz?

Komentarze

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś :) Zostaw po sobie jakiś ślad :) Całuję :*