Book Tour - Powrót do źródeł - Małgorzata Kasprzyk

Hej!
Dzięki możliwości wzięcia udziału w book tour organizowanego na profilu Relaksownia, miałam przyjemność przeczytania książki Małgorzaty Kasprzyk. Wcześniej nie miałam styczności z autorką, więc mogłam ją troszkę bliżej poznać.


Małgorzata Kasprzyk 
"Powrót do źródeł"

Powieść przedstawia dzieje szlacheckiej rodziny z Podlasia, w której dominują piękne kobiety i wspaniali mężczyźni ponad wszystko ceniący honor. Chociaż pielęgnują tradycyjne wartości i prowadzą spokojne życie, nie udaje im się umknąć zawirowaniom historii, takim jak powstanie styczniowe oraz dwie wojny światowe. Kilku z nich ginie, a kiedy wszystko wskazuje na to, że ród wygasł, niespodziewanie wyłania się potomek zupełnie inny od swoich przodków. Urodzony i wychowany za granicą – nie do końca wie, co to znaczy być romantycznym Polakiem…Książka podzielona jest na 3 części. Pierwsza nawiązuje do momentu kiedy to wszystko się zaczęło, czyli roku 1889. Część druga jest przedstawiona 20 lat później, a trzecia 80 lat później. Jeszcze krótki epilog o 20 lat dalej. Dzięki temu możemy poznać całe losy rodu Baranowskich.

Powrót do źródeł czyta się bardzo szybko. Gdyby nie to, że miałam co robić w domu, skończyłabym ją jednego dnia. Cieszę się, że trafiła ona w moje ręce. 

Mamy tu przystojnych mężczyzn, piękne kobiety, romantyczną miłość. Ale też tragedię wojny, ból, honorowe decyzje.


"Wreszcie nie wytrzymał i patrząc na milczącego ojca, zapytał wprost:
 - Myślisz o mamie czy Helence?
Antoni drgnął jak obudzony ze snu.
 - Myślę o tym, jakie życie jest dziwne - odparł po chwili. - Człowiek sądzi, że postąpił dobrze, a potem wszystko obraca się przeciwko niemu...
 Kazik nie rozumiał tej odpowiedzi, ale wolał nie drążyć tematu."


Wielu osobom powstanie i wojny zabrały prawo do szczęścia i miłości. Jedna decyzja Franciszka, spokojnego i prawego mężczyzny zmieniła losy jego brata Antoniego i narzeczonej Teresy. 
Kiedyś honor i obowiązek był bardzo ważny. W czasach jakie żyjemy, mam wrażenie, że takie cechy zaczynają tracić znaczenie.

Podobają mi się bohaterowie. Wykreowani bardzo prawdziwie jak na tamte czasy. Poza tym każdy jest inny. Mają swoje cele, poglądy, podejmują odpowiednie decyzje, czasami kierując się innymi pobudkami, jednak zgodnie z pielęgnowanymi wartościami i tradycjami. 

Już po kilkunastu stronach zostałam doprowadzona do płaczu! Byłam w szoku, że autorka tak szybko wprowadziła dramat w sielankę zakochanych. Ale i dzięki temu byłam coraz bardziej zaangażowana w historię rodu i ciekawa jak potoczą się dalsze losy. 

Nie chcę Wam nic zdradzić. Chcę abyście też chcieli poznać życie rodu Baranowskich. Ich zawirowania, tajemnice, niespodziewane sytuacje. 
Powieść jest pełna wrażliwości, ciepła, trudnej miłości. Nieważne gdzie poniesie nas wiatr, zawsze wrócimy do naszych źródeł, na nasze miejsce na ziemi.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wartości okazały się najważniejsze dla bohaterów, sięgnijcie po "Powrót do źródeł". Według mnie Baranowscy dostarczą Wam wielu emocji.Buziaki :*

Komentarze

 1. Wątki historyczne jak najbardziej do mnie przemawiają ale romantyczna miłość już nie do końca. Musiałbym sięgnąć osobiście po tą książkę by się przekonać czy mnie wciągnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że udział w zabawie okazał się strzałem w dziesiątkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Powrót do źródeł również będzie moją pierwszą lekturą tej autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie czytałam książki w takim klimacie, chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i też polecam :) Ciekawy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna okładka i zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś :) Zostaw po sobie jakiś ślad :) Całuję :*